Opiekun - podopieczny

Pod wspólnym dachem

Dlaczego decydujemy się ponownie zamieszkać razem z rodzicami? Najczęściej przyczyną jest stan zdrowia, który wymaga stałego monitoringu i szybkich reakcji. Innym powodem mogą być różne bariery architektoniczne uniemożliwiające swobodne poruszanie się czy opuszczanie mieszkania np. brak windy.

czytaj więcej

(Nie)chciana pomoc

Ponad połowa członków rodziny udziela pomocy swoim sędziwym bliskim, którzy najczęściej z racji utraty zdrowia , urazu, czy innych dolegliwości wymagają wsparcia. Ale udzielając wsparcia najbliższym należy pamiętać, że osoby starsze często z dużą niechęcią przyjmują pomoc.

czytaj więcej

Rozmowy

Zdarza się, że zmiany, które zachodzą w różnych sferach funkcjonowania osoby starszej, znacznie utrudniają porozumienie. Jeśli zależy nam na utrzymaniu wzajemnego szacunku oraz dobrej i ciepłej relacji warto skorzystać z paru podpowiedzi.

czytaj więcej

Opieka nad chorym z demencją 

Kiedy u naszych bliskich pojawia się demencja oprócz osłabienia pamięci,  sprawności myślenia i rozumienia, może zmienić  się również osobowość chorego, a tym samym jego relacje z bliskimi. Chory oddala się psychicznie i emocjonalnie. Sytuacja staje się doświadczeniem trudnym zarówno dla osoby, która cierpi jak i dla członków rodziny, przyjaciół, a zwłaszcza dla opiekunów.

czytaj więcej